Tobey Maguire

Tobey Maguire 1975 yılında Amerika’nın California eyaletinde dünyaya geldi. Babası aşçı, annesi ise metin yazarıdır. Maguire doğduğu zamanlar annesi ile babası evli değildi. Çocukluğu Californiya’da geçen Maguire, babası gibi aşçı olmanın hayallerini kurmaktaydı.

Annesinin teşvik etmesiyle beraber oyunculuğa yönelen Tobey, henüz 6. sınıfta iken oyunculuk eğitimleri almaya başladı. 15 yaşındayken Whoopi Goldberg’in sunduğu ve Nickelodeon’da yayınlanan Tales from the Whroop isimli programda kendini gösterdi. İlk olarak beyaz perdeye adım atmasını sağlayan film ise 1989 yapımı olan The Wizard idi. Bu süreç zarfından sonra ise bazı reklam filmlerinde de yer alarak izleyiciler tarafından tanınır bir hale geldi. 1992 yılında Great Scott isimli bir sitcomda yer almıştır. 5 hafta kadar yayında kalan program, daha sonra reyting sebebiyle yayından kaldırıldı. 1 sene sonra ise Robert De Niro ve Leonardo Di Caprio ile beraber kamra karşısına geçen Tobey, This Boy’s Life filminde ki rolü ile tüm Dünya’nın tanıdığı bir oyuncu haline dönüştü.

1994 yapımı olan S.F.W’de de ufak bir rol alan oyuncu, 1 sene sonrasında Revenge of the Red Baron ile izleyicilerin karşısına tekrar çıktı. 1995 yılında ise Uma Thurman ile başrolünü paylaştığı The Duke of Groove isimli kısa film ile Oskar’da aday oldu. Bu da Maguire için önemli bir fırsat olarak bilindi. Sinemaseverler için tanındık birisi olma yolunda emin adımlarla yürüyen Tobey, 1997 yılında hayatının önemli fırsatlarından birisi ile karşılaştı. İki usta yönetmenin ses getiren yapımlarından olan he Ice Strom ile kamera karşısına geçen oyuncu, burada elde ettiği başarı ile beraber aynı sene Woody Allen ile de çalışma fırsatı buldu. Deconstructing Harry isimli filmde ki rolü ile beraber eleştirmenler ikiye ayrıldı. Bir kısım burada ki başarısını övgülere sığdıramazken, bir kısım eleştirmenler ise bu rolün ona ağır geldiğini düşündü. Gary Ross’un yönetmenliğini yaptığı ve 3 farklı dalda oskara aday gösterilen 1998 yapımı Pleasantville’den sonra, Terry Gilliam’ın kamera arkasında olduğu Fear and Loathing in Las Vegas’ta otostopçu rolü ile karşımıza çıktı.

Usta yönetmenlerle çalışma başarısı sayesinde her geçen gün şöhret basamaklarını emin adımlarla tırmanan Maguire, 1999 yılında Lasse Hallstörm’ün Oscar adayı filmi olan The Cider House Rules’de başrolde yer aldı. Bir sene sonra da Wonder Boys filminde başarılı ve genç bir yazar olan James Leer karakterine hayat verdi. Sam Raimi’inin de dikkatini çeken Maguire, daha sonra Spider-Man’ın beyaz perdeye uyarlanması ile beraber Kirsten Dunst’la başrolleri paylaştı. Film, gösterime girdiği ilk hafta 110 milyon doların üzerinde bir gişe başarısı elde etti ve box office tarihinin en çok kazanan filmleri arasında yerini aldı. Maguire, daha sonra serinin devam filmi olan Spider Man 2 ve Spider Man 3 filmlerinde de başrolü üstlendi.

Maguire, Jennifer Meyer ile nişanlıdır. Seabiscuit’in çekimleri sırasında tanışan ikilinin Ruby Sweetheart Maguire isminde bir kız çocukları vardır.

En son The Spoils of Babylon isimli televizyon dizisinde rol alan oyuncu, aynı sene Sah Mat isimli sinema filminde de Bobby Fischer karakterine hayat vermiştir. Şu sıralar oyunculuktan fazla yapımcılığa yönelen Tobey Maguire, 2015 yılında Z for Zachariah, 2016 yılında da The 5th Wave filmlerinde yapımcılık görevini üstlenmiştir.

Oyuncu 2017 yılı itibariyle yeni filmlerde boy göstereceğini de bir televizyon programında duyurmuş, sevenlerini mutlu eden bir karar almıştır.

Sen de Yorum Yapmak İster Misin?

Sadece üyeler yorum yapabilir ve tüm yorumları okuyabilir. Giriş Yap - Kayıt Ol