Riley Keough

Riley Keough, tam adıyla Danielle Riley Keough 29 Mayıs 1989 tarihinde Amerika’nın Los Angeles şehrinde dünyaya geldi. Aktris ve model olan Riley Keough’ın annesiyle babası ise birer müzisyendi. Dolce Gabbana markasında modelliğe başlayan güzel oyuncu, aynı zamanda Vogue kapağında da yer aldı.

4 Şubat 2015’ten beri Ben Smith-Petersen ile evli olan Riley Keough, kariyeri boyunca 7 ödüle aday oldu, bunların arasında Altın Küre Ödülü de vardı. Riley Keough, 2016 yılında televizyon dizisi Kız Arkadaş Tecrübesi’ndeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında bu ödüle aday oldu.

Riley Keough, ilk oyunculuk deneyimini The Runaways adlı biyografik drama filminde yaşadı. 1970’lerin genç kızlar arasındaki yaygın rock grubu Runaways’i anlatan filmde Kristen Stewart, Dakota Fanning, Michael Shannon gibi oyuncular yer alırken, Riley Keough da Marie Currie karakterini canlandırdı. Riley Keough’un önemli bir rolü ise ertesi sene 2011 İyi Doktor’da oldu. Lance Daly’nin yönettiği gerilim-dram türündeki filmde başrolde Orlando Bloom yer alırken, kendisine yan yolde Riley Keough eşlik etti. Bir sonraki sene Jack ve Diane, Striptiz Kulübü, Lanetli Öpücük ve Sarı filmlerinde oynadı. Riley Keough, Jack ve Diane filmiyle ilk defa başrole geçti ve Juno Temple, Kylie Minogue gibi oyuncularla aynı kadroda bulundu. Aynı yıl Channing Tatum’un başrolde olduğu komedi filmi Striptiz Kulübü’nde yer aldı. Nick Cassavetes’in yazıp yönettiği Sarı’da Sienna Miller ile başrole geçerken, korku filmi Lanetli Öpücük’te de oynadı.

2013 ve 2014 yıllarında çeşitli kısa filmlerde rol alan Riley Keough, 2015 yılında Dixieland adlı Hank Bedford yapımı filmde Chris Zylka ile başrolleri paylaştı. Aynı yılın bol ödüllü, 6 Oscar sahibi Mad Max: Fury Road’da da oynadı. George Miller’ın yazıp yönettiği, bir dönemin efsanesi filmin yeniden çevrimi olan Fury Road’da Çılgın Max rolünde Tom Hardy oynarken, Charlize Theron, Nicholas Hoult ve Josh Helman gibi oyuncular da vardı. Riley Keough, bu filmde Capable karakterini canlandırdı. Yeni Mad Max filmi 150 milyon dolar bütçeyle çekilirken, büyük başarı sağladı ve tüm dünyayla aynı anda Türkiye’de de gösterime girdi. Film toplamda 215 ödül alırken, 196 ödüle de aday gösterildi ve pek çok kişi tarafından yılın en iyi filmi olarak kabul edildi.

Riley Keough, 2016 yılında dram filmi Lovesong’ta başrole geçti ve Sarah karakterini canlandırdı. Aynı zamanda Kız Arkadaş Tecrübesi adlı Starz yapımı televizyon dizisinde de Christine Reade karakterini canlandırdı ve 13 bölüm boyunca başrolde oldu. Bir telekızı oynadığı dizi aynı zamanda Altın Küre Ödülü’ne de aday gösterildi ve Riley Keough’ın adı öne çıktı. Geçtiğimiz senenin başarılı dram filmi American Honey’de de Riley Keough önemli bir role sahipti. Sasha Lane’in başrolde olduğu, Andrea Arnold’ın yazıp yönettiği filmde, Shia LaBeouf ile Riley Keough da vardı. BAFTA Film Ödülü’ne de aday gösterilen American Honey, 12 ödül alırken, 32 farklı ödüle aday gösterildi. Düşük bütçeyle çekilmesine rağmen büyük başarı sağlayan American Honey’de Riley Keough Krystal karakterini oynadı.

Riley Keough, son olarak Buraya Ait Değiliz, Gümüş Nehrin Altında, Gece Gelir, Keşif, Şanslı Logan ve Hoşgeldin Yabancı filmlerinde rol aldı fakat bu filmler henüz gösterime girmediler. Keough, oyunculuk ve modellik yaşantısını sürdürürken, 2017 yılında yeni yapımlarla karşımıza çıkmaya devam edecek.

Sen de Yorum Yapmak İster Misin?

Sadece üyeler yorum yapabilir ve tüm yorumları okuyabilir. Giriş Yap - Kayıt Ol