Noomi Rapace

Noomi Rapace, doğum adıyla Noomi Noren, 28 Aralık 1979 tarihinde İsveç’in Hudiksvall şehrinde dünyaya geldi. Annesi de isveçli aktris Nina Noren’di ve babası da İspanyol flamenko şarkıcısı Rogelio Duran. Ailesi Noomi beş yaşındayken ayrıldı ve annesi ile üvey babasıyla İzlanda’ya taşındı, burada üç yıl yaşadı. Oyunculuğa ilgisini keşfedince, 15 yaşındayken evi terk etti ve Stockholm Tiyatro Okulu’na girdi.

2001-2011 yılları arasında Ola Rapace ile evli kalan ve bir çocuğu olan Noomi Rapace, genellikle duygusal ve fiziksel olarak tacize uğramış kadın rollerinde karşımıza çıkıyor. Kariyeri boyunca 37 yapımda rol alan oyuncu, 1 kez BAFTA Film Ödülü adayı olurken, 13 ödül kazandı ve 16 ödüle de aday gösterildi. En dikkat çeken filmleri arasında Prometheus, Sherlock Holmes: Gölge Oyunları, Ejderha Dövmeli Kız ve Kirli Para gösteriliyor.

Noomi Rapace, oyunculuğa adımını 1997 yılında Tre Kronor adlı televizyon dizisinde attı. Dizide 12 bölüm boyunca Lucinda Gonzales karakterini canlandırırken, ardından Sanning Eller Konsekvens, Pusselbitar, Röd Jul, Stora Teatern, Capricciosa, Tusenbroder, Blodsbröder, Lovisa Och Carl Michael, Du & Jag gibi yapımlarda rol aldı. 2007 yılında Danimarka yapımı olan Daisy Diamond adlı dram filminde başrole geçti ve ismini duyurdu. Aynı yıl Labyrint Mobisodes ve Labyrint adlı dizilerde 19 bölüm boyunca Nicky karakterini oynadı. Asıl patlamasını ise 2009 yılında Ejderha Dövmeli Kız adlı Danimarka yapımı filmle yaptı. Türkiye’de de 2010 yılında gösterime giren filmde Noomi Rapace, Lisbeth Salander karakterini canlandırdı ve kısa sürede herkesin ilgisini çekti. Ardından filmin devamı olan Ateşle Oynayan Kız ve Arı Kovanına Çomak Sokan Kız filmlerinde yine Lisbeth Salander karakterini oynadı. Hatta Milenyum adlı 2010 yapımı televizyon dizisinde de Lisbeth Salander rolüyle karşımıza çıktı ve bu karaktere büründü.

2010 yılında Svinalangorna, 2011’de ise Ölümün Sesi filminde rol aldı. Aynı yıl oynadığı Sherlock Holmes: Gölge Oyunları filmi de kendisi için önemliydi. Noomi Rapace, bu filmde Madam Simza Heron rolüne geçerken, Guy Ritchie’nin yönettiği filmde Robert Downey Jr., Jude Law ve Jared Harris başrollerdeydi. 2012 yılında Prometheus adlı Ridley Scott yapımı bilim kurgu filminde oynadı. 1 Oscar adayı olan film, çeşitli ödüller aldı ve başrolde de Noomi Rapace bulunuyordu. Kendisine Logan Marshall-Green ve Michael Fassbender eşlik etti. 130 milyon Dolar’a çekilen film, olumlu eleştirilerin yanı sıra negatif eleştiriler de aldı.

2012 yılında Brian de Palma filmi olan Öldüren Tutku’da Rachel McAdams ile başrole geçti. 2013 yılında Colin Farrell ve Dominic Cooper’la birlikte İntikam Benim filminde başrolleri paylaştı. 2014 yılında sevilen film Kirli Para’da Nadia karakterini canlandırdı. Başrolünde Tom Hardy’nin olduğu film, aynı zamanda Soprano Ailesi’yle tanınan James Gandolfini’nin de son sinema filmi olarak tarihe geçti. Kirli Para, 12 milyon Dolar bütçeyle çekildi.

Noomi Rapace, Kirli Para’dan sonra 44. Çocuk ve Rupture filmlerinde rol aldı. Son olarak oynadığı filmler ise Parlak, Çocuk, Kilitsiz, Pazartesi’ye Ne Oldu? Callas, Uzaylı: Covenant filmleri oldu. Bu yapımlar 2016 ve 2017 yılları arasında gösterime girecekler.

Sen de Yorum Yapmak İster Misin?

  1. Sinan says:

    Sayın admin milenyum dizisini : Dizi izle bölümünde görme şansımız varmı ? şimdiden teşekkürler...