Martin Freeman

Oyuncu Martin John Christopher Freeman 8 Eylül 1971’de Aldershot, İngiltere’de doğdu. Annesi Philomena Norris ve babası bir deniz subayı olan Geoffrey Freeman’dı. Freeman, beş çocuktan en küçüğü olarak Londra yakınlarındaki evlerinde büyüdü. Anne babası Freeman çok küçükken ayrıldılar ve henüz 10 yaşındayken babasını kalp krizinden kaybetti. Freeman önce Katolik okuluna sonra da Central School of Speech and Drama’ya gitti. Kariyerinin başlarında Londra Ulusal Tiyatrosunda çeşitli oyunlarda yer aldı.

2001’de Freeman İngiliz televizyon dizisi The Office (2001) ile büyük bir çıkış yakaladı. Ricky Gervais tarafından yaratılan komedi büyük bir hit olduğunu kanıtladı. Freeman özellikle bu dizide canlandırdığı şirketin resepsiyonistine âşık olan, sevimli ama vasat satış temsilcisi Tim Canterbury rolüyle seyircilere kendini kanıtladı. Freeman ayrıca beyaz perdedeki rolleriyle de izleyicileri etkiledi. 2003’te büyük çoğunluğu yıldızlardan oluşan, ünlü komedi filmlerinden Love Actually (2003) filminin bir parçası oldu. 2005’te Douglas Adam’ın romanından uyarlanan The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy (2005) filminde yer aldı. Freeman, 2010 yılında başlayan Sherlock adlı dizi ile televizyonda yeni bir başarı dalgası elde etti. Sir Arthur Conan Doyle’un dedektif hikâyelerinin günümüze uyarlanmış hallerini konu alan bu dizide, Benedict Cumberbatch tarafından canlandırılan ünlü dedektif Sherlock Holmes’un güvenilir yardımcısı Dr. John Watson’ı canlandırdı. Bu dizideki performansı sebebiyle Freeman, 2011 yılında bir BAFTA ödülü aldı ve 2012 ile 2014’te Emmy Ödülüne aday gösterildi. Yine bir edebiyat uyarlaması olan Hobbit Beklenmedik Yolculuk‘ta (2012) Bilbo Baggins karakterini canlandırdı. Aynı zamanda Lord of the Rings üçlemesinin de yönetmeni olan Peter Jackson tarafından yönetilen film Aralık 2012’de yayınlandı. Oyuncu aynı zamanda The Hobbit serisinin iki devam filmi olan Hobbit Smaug’un Çorak Toprakları (2013) ve Hobbit 3 Beş Ordunun Savaşı (2014) filmlerinde de aynı karakterde rol aldı. Bu seri de pek çok ödül kazanmış Lord of the Rings serisi gibi ünlü İngiliz fantezi roman yazarı J. R. R. Tolkien tarafından yazılmıştı.

2014 yılında Freeman, Amerikan televizyon dizisi Fargo’da yer aldı. Film, Coen kardeşlerin aynı isimde 1996 yılında yayınlanan filmlerinden uyarlanmıştı. Freeman bu dizide tehlikeli bir serseri olan Billy Bob Thornton’un canlandırdığı Lorne Malvo ile çeşitli işlere karışan sigorta satıcısı Lester Nygaard’ı canlandırıyordu. Bu dizideki performansı sebebiyle Freeman 2014’de başrol erkek oyuncu dalında Emmy ödülüne aday gösterildi. Aynı yıl PBS dizisi Sherlock’daki Dr. John Watson karakterindeki performansı sebebiyle bir televizyon dizisindeki en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Emmy ödülü kazandı. Freeman, 2000 yılında BBC’nin Man Only adlı yapımında tanıştığı oyuncu partneri Amanda Abbington ile beraber Hertfordshire, İngiltere’de yaşıyor. Çiftin 2006’da doğan John ve 2008’de doğan Grace adında iki çocukları var.

Sen de Yorum Yapmak İster Misin?

Sadece üyeler yorum yapabilir ve tüm yorumları okuyabilir. Giriş Yap - Kayıt Ol