Dakota Johnson

Dakota Johnson, 4 Ekim 1989 yılında Amerika’nın Teksas eyaletinde dünyaya gelmiştir. Anne ve babası da Amerika’nın önemli oyuncularından bir tanesidir. 12 yaşındayken modelliğe soyunan ve bazı reklam filmlerinin yanı sıra, markaların da yüzü olan Dakota Johnson, ilk olarak 1999 yılında annesinin de yer aldığı bir Antonio Banderas filmi olan Crazy in Alabama filminde rol aldı.

2006 yılında ise Miss Golden Globe seçildi. 2009 yılında Dünyaca ünlü giyim markası olan Mango’da modellik yapmaya başladı. Okul eğitimlerini tamamladıktan sonra da ailesi gibi oyuncu olma hevesi olan Dakota Johnson, 2010 yılı itibariyle oyunculuk kariyerinde önemli çıkışlar yakaladı ve Justin Timberlake’nin başrolünde yer aldığı The Social Network filminde yer aldı. Bilindiği üzere bu film Facebook kurucusu olan Mark Zuckerberg’in hayatını anlatmaktaydı. Daha sonra Beastly, Theo, For Ellen, Savage Innocent, Goats ve buna benzer yapıtlarda yer alan oyuncu, ilk olarak TV dizisi projesini 2012 yılında ki Ben and Kate isimli dizide yakaladı. 2013 yılında da dizi sezonu tamamladı ve bu ara süreçte bazı tiyatro oyunlarında kendini gösterdi.

2015 yılında Jamie Dornan’ın başrolünde oynadığı Grinin 50 Tonu filmi ile kameraların karşısına geçti. Burada Anastasia Steele rolü ile beraber Dünya çapında tanınır bir oyuncu haline dönüştü. Zira bu filmin kitaptan uyarlama olmasından dolayı da milyarlarca okuyucu kapasitesi vardı. Fox kanalında yer alan kısa ömürlü Ben &Kate isimli sitcomda yer alsa da, tutmayan projeden sonra farklı işlere yöneldi. Ufak bir rol olsa da Need For Speed filminde oyunculuğunu pekiştirdi. Grinin 50 Tonu isminde ki sinema filminde bazı sahnelerin oldukça çıplaklık yaratması sebebiyle aile içi krize dönüşmesi söz konusu oldu. Hatta oyuncu babası Don Johnson, kızının bu filmde yer almasını istememişti.

Grinin Elli Tonu filminin yanı sıra 2015 yılında Kara Düzen ve A Bigger Splash isimli projeler de görülen oyuncu, 2016 ve 2017 yıllarında da pek çok proje ile karşımıza çıkacak.

2016 yılında How to Be Single isimli projede Alice karakterine hayat verecek olan oyuncu, 2017 yılında ise tam 4 farklı projede boy gösterecek! The Sound of Metal, Suspiria, Fifty Shades Darker gibi projelerde yer alacak olan oyuncu, ayrıca “Karanlığın Elli Tonu”filminde Grinin 50 Tonu filminin devam niteliğinde olan proje ile kameralar karşısına geçecek.

Ayrıca şimdiden 2018 yılında da yer alacağı projesi kesinleşen Dakota Johnson, tekrar Grinin 50 Tonu takibi olan Fifty Shades Freed isimli projede Anastasia Steele karakterine hayat verecek.

Kendisini fazlası ile ispatlamış olan güzel oyuncu, onu başarıya taşıyan Grinin 50 Tonu isimli sinema filminin iki farklı proje üzerinden daha devam edeceğinin de sinyallerini tam olarak vermiş oldu. Dakota Johnson, ayrıca karmaşık olan ilişkileri ile biliniyor. Müzisyen olan Noah Gersh, aktör Jordan Masterson ve Drowners üyesi olan Matthew Hitt ile bir dönem ilişki yaşayan oyuncu, şu sıralar boş olduğunu da röportajlarında sık sık vurguluyor.

Sosyal Ağ filmi ile pek çok ödülü toplayan başarılı oyuncu, ayrıca 2016 yılında düzenlenecek olan Altın Ahududu Ödüllerinde “En Kötü Kadın Oyuncu”dalında yarışacak. Zira bu filmde ki rolü pek çok eleştirmen ve izleyici tarafından “yetersiz”olarak vurgulanmıştı. Fakat bu kadar kişinin eleştirisine rağmen onun bu filmden elde ettiği şöhretle alakalı da herhangi bir sorun yaşanmadı. “En kötü kadın oyuncu”dalına aday gösterilmesini de şu sözleri ile vurgulamıştır;

“Ailem tarafından psikolojik baskı içerisindeydim ve çekilen sahnelere tam olarak kendimi veremedim. Bu yüzden partnerim de bazı sorunlar yaşadı ve ben eksik olduğumu farkındaydım. Fakat ileri ki devam filmlerinde yer alırsam, bu konuda mutlaka daha özgür olmaya dikkat edeceğim.”

Sen de Yorum Yapmak İster Misin?

Sadece üyeler yorum yapabilir ve tüm yorumları okuyabilir. Giriş Yap - Kayıt Ol