Casey Affleck

Casey Affleck, tam adıyla Caleb Casey McGuire Affleck-Boldt olan oyuncu Amerika’nın Massachusetts eyaletinin Falmouth şehrinde 12 Ağustos 1975 tarihinde dünyaya geldi. 1.75m boyundaki ünlü aktörün ekrandaki kariyeri her ne kadar 1988 yılına kadar uzansa da, asıl şöhreti getiren Akademi Ödülü adayı olan çalışması Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikasti oldu. 2007 yılında çekilen bu film, ilerleyen yıllarda Casey Affleck’i dünya çapında tanınan bir oyuncu yaptı.

Farklı mimikleriyle, mavi gözleriyle ve dram filmlerindeki rolleriyle tanınan Casey Affleck, ilk olarak 1988 yılında Lemon Sky adlı filmde baş gösterdi. İki sene sonra ufak bir televizyon mini serisinde oynadı ve 1995 yılında da Sonsuz İhtiras filminde Russel Hines karakteriyle karşımıza çıktı. 1996 yılında Race the Sun filminde Daniel Webster karakterine can veren oyuncu, 1997 yılında üç filmde birden oynadı ve bunlardan birisi de başrollerinde Robin Williams, Matt Damon ile Ben Affleck’in olduğu Can Dostum filmiydi. Can Dostum, iki Oscar kazandı, 20 farklı ödül aldı ve 53 ödüle de aday gösterildi. Casey Affleck, bu filmde Morgan O’Mally karakterini canlandırdı ve ertesi sene Desert Blue’da Pete Kepler karakteriyle karşımıza çıktı. 1999 yılında 200 Sigara filminde Tom karakterini, Amerikan Pastası filminde ise Tom Myers karakterini canlandırdı.

İlerleyen yıllara rağmen ekran önünde fazla çıkmayan ve az sayıda filmde oynayan ünlü oyuncu, 2000 yılında Mona Boğuldu adlı filmde Bobby Calzone olarak karşımıza çıktı. Daha sonra ise Committed, Hamlet, Attention Shoppers, Amerikan Pastası 2, Ruhlarla Dans, Ocean’s 11, Gerry ve Ocean’s 12 filmlerinde oynadı. Daha sonra Lonesome Jim filminde başrole geçti ve Jim karakterini canlandırdı. The Last Kiss’te Chris karakterini canlandıran Casey Affleck, 2007 yılında bir kez daha Oceans serisinde oynadı ve Ocean’s 13’ün Virgil Malloy’I oldu. Şöhreti kazandığı film ise dediğimiz gibi 2007 yılında Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikasti oldu ve bu filmde başrollerden olan Robert Ford’u canlandırdı. Korkak Robert Ford’un Jesse James suikasti, 2 dalda Oscar adayı oldu ve filmin kadrosunda Brad Pitt ile Sam Shepard gibi başarılı aktörler de vardı. Ayrıca filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Andrew Dominik yapmıştı. Ardından yine 1 Oscar adayı olan ve Morgan Freeman ile Ed Harris’in oynadığı, Ben Affleck’in yazıp yönettiği 2007 yapımı Kızımı Kurtarın’da karşımıza çıktı. Kızımı Kurtarın filmi de de pek çok ödül aldı veya ödüllere aday gösterildi.

Casey Affleck’in 2010 yılındaki ilk filmi İçimdeki Katil oldu ve burada Lou Ford karakterini canlandırdı. I’m Still Here’da kendisi olan ünlü oyuncu, aynı sene bir İkinci Dünya Savaşı belgeselinde de seslendirme yaptı. İlerleyen yıllarda Kule Soygunu, ParaNorman, Ölümsüz Aşk, Kardeşim İçin, Manchester by the Sea, Zor Saatler ve Kod 999 filmlerinde karşımıza çıktı. Ek olarak, Christopher Nolan’ın efsanevi filmlerinden olan Yıldızlararası’nda tom karakterini canlandırdı. 2016 yılında ise Lewis and Clark adlı televizyon dizisinde Meriwether Lewis karakteriyle karşımıza çıkacak.

Sen de Yorum Yapmak İster Misin?

Sadece üyeler yorum yapabilir ve tüm yorumları okuyabilir. Giriş Yap - Kayıt Ol