Carice van Houten

Carice van Houten, 5 Eylül 1976 yılında Hollanda’nın Leiderdorp kasabasında dünyaya geldi. Tiyatro ve sinema oyuncusu olarak kariyerini sürdüren oyuncu, 1999 yılında Suzy Q, 2001 yılında Undercover Kitty ve tekrar 2001 yılında Zwartboek isimli projelerde yer almış, Hollanda Film Fesitvali’nin en büyük ödülü olan Gouden Kalf’i kazanmıştır. Hatta Zwartboek filminde ki performansı da onun Dünya çapında tanınır bir oyuncu olmasına oldukça yardımcı olmuştur.

İlk olarak Hollywood’da Body of Lies filmi ile kendisini gösterme şansı buldu. Burada ki oyunculuk tecrübesi ile beraber eleştirmenler tarafından da oldukça beğenilen bir oyuncu olarak göze çarpmıştır. Daha sonrasında ise aynı sene Operasyon Valkyrie isimli filmde yer almış, 1 yıl sorna da Repossession Mambo isimli projede kendisini gösterme fırsatı bulmuştur. 2013 yılında derin devleti anlatan bir yapıt olan Wikileaks: Beşinci Kuvvet filminde yer alan oyuncu, daha sonra 2 yıl kadar sinemaya ara vermiştir. Çünkü 2012 yılı itibariyle Dünya’nın en çok izlenen dizisi Game of Thrones’de Melisandre karakterine hayat vermiştir. 2015 yılında dizide yer almasının yanı sıra, Simpson Ailesi’nde ufak bir rolde yer almış, sevenlerinin karşısına farklı bir proje ile çıkmıştır.

2016 yılının başlarında gösterime giren Race isimli sinema filminde de Leni Riefenstahl isimli karaktere hayat vermştir. Bu yıl The Parts You Lose, Brimstone, I Feel Fine gibi 3 farklı sinema filmi ile de karşımıza çıkacak ve pek çok eleştirmende farklı yapıtlarda yer alan oyunculuk değişimlerini görmek için sabırsızlandığını dile getirmiştir.

2006 yılında yer aldığı Kara Kitap isimli projede de şarkı seslendirmiş, tıpkı oyunculuğu kadar, sesiyle de ne kadar başarılı olduğunu ortaya koymuştur. Alman aktör Sebastian Koch ile bir dönem aşk yaşayan Carice van Houten, evliliklerinin kısa sürmesiyle beraber de bu evliliğinden herhangi bir çocuk sahibi olmamıştır.

Hollanda’da tiyatro ağırlıklı bir hayat sürdükten sonra Amerika’ya taşınan oyuncu, o dönemlerde tiyatronun gelecek vaat eden oyuncularından bir tanesi olarak görülüyordu. En son De Gravin van Parma – 2008 isimli tiyatro oyununda Fransesca karakterine hayat vermiştir. 1,65 boyunda olan oyuncu, bunun uzun aktörlerle oynamanın büyük bir dezavantaj olduğunu dile getirmektedir. Fakat buna rağmen başarılı bir oyuncu olarak her şartta uzun aktörlerle denk gelmesine rağmen ortaya kaliteli işler çıkarmıştır.

Son dönemlerin en çok aranan oyuncuları arasında yer alan Carice van Houten, bu sezon da son 4 sezondur söz konusu olduğu gibi Game of Thrones kadrosunda yer alıyor. Geçtiğimiz sezon diziden çıkacağı iddiaları da böylelikle tamamen yalanlanmış oldu.

Dizi bitimi sonrası oyunculuğa bir süre ara verip, ülkesinde film çekeceğini açıklayan Carice van Houten, aynı zamanda da ülkesi genelinde bir oyunculuk atölyesi açacağını ve buradan gerek sinema, gerek ise tiyatro oyuncusu yetiştireceğini röportajlarında dile getirmiştir. 40 yaşında ki başarılı aktör, artık hayatının kalan kısımlarında kendi yapıtlarında ve bunun yanı sıra da önde gelen Hollywood yapıtlarında yer alarak devam edeceğini söylemiştir. Amerika’da çok geç fark edilen ve ilerleyen yaşına rağmen iyi işler çıkartan bir oyuncu olarak göze çarpan Carice van Houten, her anlamda da günümüzün önemli starlarından bir tanesi konumundadır.

Sen de Yorum Yapmak İster Misin?

Sadece üyeler yorum yapabilir ve tüm yorumları okuyabilir. Giriş Yap - Kayıt Ol