Benedict Cumberbatch

Londra’lı Benedict Cumberbatch, kanında tiyatroyla doğdu. Ebeveynleri, Timothy Carlton ve Wanda Ventha oğulları 19 Temmuz 1976’da, Londra, İngiltere’de doğduğunda oldukça meşhur dizi oyuncularıydılar. Kendi başarılarına rağmen, oğulları küçük Benedict’i sahneden uzak tutmaya çalıştılar ve onu sanat bursu kazandığı Harrow devlet okuluna gönderdiler. Cumberbatch, Harrow’da ragbi ve resme ilgi gösterdi fakat hayal gücünü ortaya çıkaran şey tiyatroydu. Martin Tyrrell’in hocalığında, William Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası oyununda Periler Kraliçesi Titania, Cumberbatch’ın ilk rolü oldu. Harrow’dan ayrıldıktan sonra Cumberbatch Hindistan’daki bir Tibet manastırında bir seneyi İngilizce öğretmekle geçirdi ve Manchester Üniversitesi’nde tiyatro eğitimi almak için İngiltere’ye döndü. Mezun olduktan sonra Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi’nde bir yıl geçirdi. Sonrasında klasik oyunculuk üzerine yğksek lisans yapan oyuncu, eğitimini henüz tamamlamamışken bile bir menajere sahipti.

Cumberbatch, kariyerine klasik oyunlarda ve küçük televizyon şovlarındaki rollerle başladı. 2004 yılında, Stephen Hawking’in motor nöron hastalığının ilk evreleriyle mücadele ettiği gençlik zamanlarını canlandırdı. Cumberbatch’in bu performansı ona BAFTA adaylığı kazandırdı. İlk filmi, 2006 yılındaki Starter for 10 (2006) isimli bir üniversite komedisiydi. Bir yıl sonra, Atonement (2007) filmiyle karşımıza çıktı ve Stuart: A Life Backwards (2007) isimli televizyon filminde Tom Hardy ile birlikte oynadı. 2010 yılında, BBC Sherlock Holmes’ün hikâyelerinin modern bir uyarlamasını yayınladı. Oldukça geniş bir beğeniye ulaşan bu dizi, dizide Sherlock rolünü üstlenen Cumberbatch’a şöhret kazandırdı. Martin Freeman da dizide Holmes’un yardımcısı Dr. Watson’ı canlandırdı. 2011 yılında, Cumberbatch bir Soğuk Savaş filmi olan Tinker Tailor Soldier Spy (2011) ve Steven Spielberg imzalı bir 1. Dünya Savaş filmi olan War Horse’daki (2011) rolleriyle Hollywood’un yörüngesine kilitlenmiş görünüyordu. Fakat Danny Boyle’un Frankestein’ı ile Londra tiyatrosunda sahne almaya devam etti. Rol, karşılıklı gecelerde Victor Frankenstein’ı ve onun canavarını dönüşümlü olarak oynamasını gerektiriyordu ve bu rol ona başrolü paylaştığı Jonny Lee Miller’la birlikte En İyi Erkek oyuncu dalında Olivier Ödülü’nü kazandırdı.

2012’de The Hobbit: An Unexpected Journey (2015) filminde Cumberbatch; Necromancer ve ejderha Smaug’u seslendirmiştir. JJ Abrams’ların ünlü bilim kurgu filmlerinden Star Trek serisinin devam filmi Star Trek: Into the Darkness (2013) filminde kötü adamı canlandırdı. Cumberbatch’in film kariyeri 2013’te Steve McQueen’in gerçek hayat hikâyesinden uyarlanan dram filmi 12 Years a Slave (2013) gibi filmlerle büyümeye devam etti. Yine 2013 yılında, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange rolüyle The Fifth Estate (2013) filminde yer aldı. 2014 yılında, Cumberbatch PBS’teki klasik dedektifin modern versiyonu olarak çekilen televizyon dizisi Sherlock’taki (2014) başrolüyle üç kez aday gösterilmesinin ardından ilk Emmy ödülünü kazandı. Aynı yıl bir 2. Dünya Savaşı dram filmi olan Yapay Oyun (2014) öncü matematikçi Alan Turing rolüyle yer aldı. Bu rolle Altın Küre ve Akademi Ödülü adaylığı kazandı.

Oyuncunun yer aldığı 2015 yılında yayınlanması beklenen Black Mass (2015) filminin çekimleri tamamlandı. Ayrıca The Yellow Birds (2016), Flying Horse (2016), Doctor Strange (2016), Magik (2016) ve Jungle Book: Origins (2017) filmleri de Cumberbatch’ın yer alması beklenen projeler arasında. 2011’de, Cumberbatch Manchester Üniversite’sinde tanıştığı 12 yıllık sevgilisi Olivia Poulet ile yollarını ayırdı. Kasım 2014’te, Cumberbatch oyuncu ve yönetmen Sophie Hunter ile nişanlandı. İngiliz Times gazetesinde abartısız ve küçük bir duyuru yapıldı. Çift 14 Şubat 2015’te Wight Adası’nda dünya evine girdi ve yılsonunda bir bebek sahibi olmayı bekliyorlar.

Sen de Yorum Yapmak İster Misin?

Sadece üyeler yorum yapabilir ve tüm yorumları okuyabilir. Giriş Yap - Kayıt Ol